پینچ ولو، مزایا، معایب و کاربردها گروه مهندسی ﺻﺪف | kasrasaran

پینچ ولو، مزایا، معایب و کاربردها گروه مهندسی ﺻﺪف | kasrasaran

این روش برای سیستم‌های دارای فشار عملیاتی بالا و سیستم‌های بدون نیاز به باز کردن ولو به این وب سایت بروید کاربرد دارد. مجموعه پردیس فولاد با نزدیک به چهار دهه حضور تاثیر گذار در صنایع فولاد کشور، امکان خرید انواع لوله فولادی، استنلس استیل، آلیاژی، حرارتی، برودتی، آتشخوار و مانیسمان برای مشتریان فراهم کرده است. همچنین انواع ولوها، فلنج ها و اتصالات و صنعتی نیز در سبد محصولات پردیس فولاد وجود دارد.

  • این نوع ولو، همچون یک درب یا صفحه، بسته و باز می‌شود و برای جلوگیری از جریان اطلاعات (مانند سیالات یا گازها) به‌کار می‌رود.
  • پینچ ولو های تولید آوند نوع ایده آلی از تجهیزات کنترلی به منظور قطع و صل و تنظیم جریان دوغاب های ساینده و خورنده، پودرها و ذرات گرانول به حساب می آیند.
  • همچنین، با هدف بهبود کارایی پینچ ولو، شرکت های حفاری سعی دارند نوعی پیشرفته تر از این ابزار را توسعه دهند.
  • تصویر متحرک زیر، ساختار و نحوه عملکرد یکی از انواع رایج ولو سماوری را نشان می‌دهد.

این ساده ترین نوع طراحی شیر پینچ است اما بدنه شیر را در معرض محیط قرار می دهد. هنگامی که هوا یا فشار هیدرولیک به ولو اعمال می شود، اسلیو لاستیکی الاستومری را به سمت پایین فشار می دهد و یک اثر پینچ ایجاد می کند. هنگامی که اسلیو کاملا گیر کرده است، جریان محدود می شود و شیر بسته می شود. اسلیو لاستیکی در یک شیر پینچ قابلیت به دام انداختن ذرات در اطراف خود را دارد و قابلیت توقف کامل جریان را فراهم می کند. افت فشار در این محصولات بسیار پایین می باشد.همچنین سایش و خوردگی در لاستیک به دلیل هموار بودن مسیر عبور سیال بسیار پایین است، اما همواره توصیه می گردد برای هر سیال لاستیک متناسب با آن سیال استفاده شود.

این پیکربندی باعث کاهش نیروی مورد نیاز و کاهش سرعت تنظیم جریان می‌شود. بسته بودن شیر پروانه‌ای در حین عملیات نصب، قرار گرفتن نشیمنگاه در مقابل دیسک و باز شدن دشوار شیر را در پی دارد. شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لوله‌کشی استفاده می‌کند.

اجزای اصلی ولو یا شیر صنعتی شامل چه چیزهایی هستند؟

با تغییر فشار دهی بلبرینگ، جریان مایع به کلاپس منتقل می‌شود و از آنجا به کلاپس تحویل داده می‌شود. تفاوت عمده کلاپس با پینچ ولو، در نحوه استفاده از بلبرینگ و لوله فشرده است که در کلاپس بلبرینگ یا لوله، در بدنه شیر قرار دارد. تفاوت عمده پینچ ولو با دیگر انواع شیرها، نحوه استفاده از بلبرینگ یا لوله فشرده است.

شیر گلویی یا پینچ ولو چیست و چگونه کار می کند؟

در اغلب موارد، چرخش یک چهارم یا 90 درجه‌ای عملگر، دیسک را در وضعیت باز یا بسته قرار می‌دهد. البته برخی از انواع valve با حرکتی دورانی در بازه کمتر یا بیشتر از 90 درجه تغییر وضعیت می‌دهند. در این نوع شیر می‌توان از عملگرهای دستگیره‌ای یا فلکه‌ای استفاده کرد. شیر پروانه ای به دلیل عملکرد آسان و قیمت ارزان از پر مصرف ترین ولوهای صنعتی و کشاورزی و غیره می باشد. این شیر با انتقال نیرو از عملگر (اهرم و گیربکس) به شافت و دیسک با چرخش 90 درجه ای دیسک، جریان سیال را قطع یا وصل می کند. به کارگیری پینچ ولو در خطوط لوله هوا به دلیل سادگی و کارایی آن، توصیه می‌شود و خصوصا در صنایعی که جریان هوا به شکل دینامیک در لوله‌کشی وجود دارد، استفاده از آن ضروری به نظر می‌رسد.